Obnovimo i održimo!

Picture for Obnovimo i održimo! article

Ove školske godine u našoj školi proveo se projekt Obnovimo i održimo u sklopu kojeg su se naši učenici kroz kreativne radionice i edukacije upoznali s raznim oblicima i pristupima recikliranju, restauraciji i održivosti te osvijestili važnost praktičnog i kreativnog rada

Posljednjih nekoliko godina održivi razvoj i podizanje ekološke svijesti postao je jedan od najvažnijih ciljeva odgojno-obrazovnih institucija. Osvještavanje mladih o toj problematici jedan je od glavnih uvjeta za zdravlje i opstanak budućih generacija. Zato su naši profesori pod vodstvom voditeljice, profesorice likovne umjetnosti Krisje Štulić, odlučili provesti projekt koji će proširiti svijest o važnosti očuvanja prirode te borbe protiv klimatskih promjena.

Bilo je tu mnogo zanimljivih aktivnosti. Jedna od najzahtjevnijih bila je oslikavanje stolica kabineta biologije. Motivi su bili raznovrsni, od merkata i papiga do mikroskopskih prikaza stanica i morskog svijeta. Uz to, učenici su napravili dekoraciju od tkanine sa zanimljivom porukom koja je osvježila prostor naše škole.

355121277_831708931721328_5995149370485851710_n.jpg

Profesorice uključene u projekt bile su na radionici restauriranja namještaja u studiju za uređenje prostora, namještaja i slobodnog vremena Makeover addict. Zatim su stečena znanja prenijele učenicima te su kroz zajednički rad i trud krenuli u obnovu starog školskog namještaja. Učenici su stekli puno novih znanja, od početne pripreme namještaja za bojanje, do kitanja i brušenja drvene podloge. Ta znanja primijenili su na ormar koji je dio školskog inventara, obojali ga novom bojom i udahnuli mu novi život.

hh.png

Postavljene su i kreativne izložbe u školskoj čitaonici. Jedna od njih bila je posvećena prirodi kao inspiraciji u umjetnosti. Naši talentirani učenici naslikali su svoje impresije prirode po uzoru na djela impresionističkih umjetnika. Cilj izložbe bio je potaknuti okolinu da osvijesti vrijednost i značaj prirode. Zaštitom i shvaćanjem dobrobiti prirode možemo u budućnosti dulje uživati u njenim ljepotama te stvarati još ovakvih djela. Zatim su recikliranjem starih knjiga napravili prava mala umjetnička djela te iz već postojećih tekstova učenici uz pomoć mašte osmislili novu poeziju koju su popratili prigodnom ilustracijom.

339977478_1260523498185469_5362131079272418333_n.jpg

Održana je i radionica Zelene mreže aktivističkih grupa (ZMAG) na temu permakulturnog vrtlarstva. Učenici su naučili kako uzgojiti organski urbani vrt te su posadili sjeme i mladice brojnih vrsta na našoj urbanoj terasi. Nakon toga vrijedno su zalijevali i s veseljem pratili klijanje, rast i razvoj biljaka.

354195696_827900852102136_8691064403913324645_n.jpg

Učenici su prošli edukaciju vezanu uz koncept zelene gradnje u Laboratoriju za energetsku učinkovitost gdje im je doc. dr. sc. Tea Žakula dala savjete kako koncept energetske učinkovitosti implementirati u prostor naše škole u skladu s Pravilnikom za „spomenike nulte kategorije”. Prema danim savjetima provodili su istraživanje te mjerili temperature u učionicama pomoću postavljenih termometara s obzirom na položaj učionice i različito doba dana. Na temelju rezultata napravljen je raspored učionica za pisanje ispita državne mature. Učenici su istražili što znači da je Škola spomenik nulte kategorije, a rezultate su prezentirali ostalim učenicima u sklopu fakultativne nastave. Ovim projektom osvijestili smo važnost očuvanja kulturne baštine i upoznali se s postupcima održavanja i obnove prostora u skladu sa smjernicama održivog razvoja. Ne sumnjamo da će nam stečena znanja biti od velike koristi u budućnosti. Radujemo se novim sličnim projektima!

Oznake

Uredništvo

Najnovije

Hrvatska očima mladih
Pak ili loptica?
„Nekada je potrebno u zrnu pijeska vidjeti samo zrno pijeska!“
Poznati i skriveni dragulji Lijepe Naše
Koracima Dražena Petrovića
Čitanje u fokusu

Izradilo uredništvo časopisa VII. gimnazije