Suradnja s HOŠIG-om - partnerstvo i razmjena

Picture for Suradnja s HOŠIG-om - partnerstvo i razmjena article

Lijepa suradnja s Hrvatima u Mađarskoj isplanirana je na početku školske godine te smo prvi dio plana ostvarili od 21. do 24. studenoga. Ravnateljica Ivka Nevistić, pedagoginja Marija Ćubelić i profesorice Lucija Baljkas, Marina Džidžić, Anamarija Jelić te Mirna Kordić povele su 15 učenika na Tjedan hrvatske kulture u Budimpeštu, u Hrvatski vrtić, osnovnu školu, gimnaziju i đački dom, skraćeno – HOŠIG

Imali smo priliku boraviti u đačkom domu, a prvi dan ravnateljica Ana Gojtan srdačno nas je dočekala i provela kroz sve prostorije kako bismo dobili uvid u funkcioniranje ustanove. Svi djelatnici i učenici HOŠIG-a bili su pravi domaćini, proveli su nas Budimpeštom pokazujući znamenitosti, ali i ukazujući na mađarske specijalitete koje moramo probati prije odlaska. Bili smo u prekrasnoj zgradi mađarskoga parlamenta, u Muzeju lijepih umjetnosti, posjetili smo hrvatsko veleposlanstvo, a uživali smo i u adventskom gradskom programu.

317360939_677879707104252_2862072691286404034_n.jpg

Naše profesorice održale su nastavne sate hošigovcima, dok su naši učenici bili na nastavi narodnoga plesa i povijesti kod profesora iz HOŠIG-a. Važnost ove suradnje upravo je u tome da mladi Hrvati u Mađarskoj što više budu izloženi hrvatskom jeziku, pa tako i na onim predmetima kao što su Biologija i Matematika, koje im predaju profesori koji govore samo mađarski jezik. Našim učenicima bilo je zanimljivo i korisno upoznati se s bunjevačkom kulturnom baštinom, s mađarskom kulturom, a dio toga mogli su vidjeti na programu Tjedna hrvatske kulture nakon što je ravnateljica Gojtan otvorila Tjedan.

317278219_677879250437631_4302110009715658327_n.jpg

Učenici iz HOŠIG-a prikazali su predstavu o kraljevima Kolomanu i Beli IV, uz mnogo narodnog plesa. Naša škola predstavila se na Tjednu pjesmom, ravnateljičinom prezentacijom, recitacijama, filmom o Dori i Juri. Recitirajući sa žarom pjesme o hrvatskom jeziku, Marta Šprišić i Lovro Medved opravdali su povjerenje profesorice Mirne Kordić i oduševili publiku. Osim službenijeg dijela programa svaki dan je bilo i natjecateljskih aktivnosti, poput glazbenog natjecanja i povijesnog kviza.

317497164_677878957104327_3849504320952509348_n.jpg

Učenici Sedme iskazali su se u oba aspekta te je tako naša Tea Jagatić osvojila 2. mjesto za svoj nastup s pjesmom Another love, Toma Odella, a naši dečki predvođeni profesoricom Marinom Džidžić osvojili su 1. mjesto na povijesnom kvizu. Puni dojmova vratili smo se u Hrvatsku razmišljajući o tome što ćemo mi pripremiti kada nam u proljeće oni dođu u posjet. Sve dobre ideje dobrodošle su!

Oznake

Marija Ćubelić, prof.

Najnovije

Hrvatska očima mladih
Pak ili loptica?
„Nekada je potrebno u zrnu pijeska vidjeti samo zrno pijeska!“
Poznati i skriveni dragulji Lijepe Naše
Koracima Dražena Petrovića
Čitanje u fokusu

Izradilo uredništvo časopisa VII. gimnazije